ЧУВАРИ ЗДРАВЉА
16. октобар обележава се као Светски дан здраве хране.Промоцији здраве исхране и правилних навика ,које су може се рећи један од најбитнијих фактора за здравље ученика,допринело је и одељење IV2 са својом учитељицом.
У вези са темом ,а на питања Петра и Ђорђа Кекерића одговарала је др Слађана Вукомановић,лекар амбуланте у Жичи.
1.Како функционише дечји организам и по чему се разликује од организма одраслог човека?
*Дечји организам расте и развија се,а код одраслих је већ формиран,зато је важно шта деца једу.Од 1-6 године дечји организам се интензивно развија ,па и касније.Мозак је као сунђер,све упија ,а да би добро радио ујутру је битан доручак пре школе ,како би на часовима добро памтили.
2.Колико оброка треба да имамо у једном дану?
*У једном дану треба да има пет оброка :три главна и две ужине.1 до 2 сата после јела иде ужина ,и то нека воћка ,кексић,домаћи колаћ,јогурт.Не би требало за ужину јести грицкалице ,слаткише ,јер они су пуни адитива и шећера ,калорични су и изазивају поспаност.Па уместо да учимо нама се спава.
3.Шта би требало да садржи здрав оброк,која храна је добра за мишиће,кости ,кожу,која потпомаже варење ,а од које хране наш организам добија енергију?
*За мишиће ,кости и кожу важно је да узимамо млеко и млечне проиводе,свеже воће и поврће,а за енергију важни су угљени хидрати ,али они здрави којих има у воћу ,а не у чоколадицама,важно је узимати месо и то рибу јер је богата витаминима А,Д и Е..Иначе варење хране почиње још у устима ,зато храну морамо добро да жваћемо ,да осетимо укус хране ,тако ће информације путовати у мозак и јављати да смо довољно јели ,да смо сити ,па тако нема гојазности.
4.Зашто деца воле брзу храну?
*Брза храна делује укусно,лепа је на изглед,пуно је рекламирају,али је пуна масти и материја које наш организам не може да искористи .Од те хране смо сити,али и поспани ,лењи,буцкасти..Зато је важно да барем један оброк једемо са породицом ,и то кувану здраву храну ,а успут ћемо научити и како се користи прибор и чувати породицу на окупу.
5.Да ли постоји здрава чоколада?
*Да,то је црна чоколада са минимално шећера и више какаоа,али и њу треба узимати у ограниченим количинама.
6.Да ли је тачно да постоји храна која нас штити од хладноће?
*Постоји,то је храна која има високу енергетску вредност,па формира слој изолације,садржи те здраве масти ,којих има рецимо у млеку и млечним производима,риби.
7.Зашто деца не смеју да пију енергетска пића?
*Енергетска пића нису добра за децу ,а ни за одрасле.Садрже штетне угљене хидрате који утичу на нерни систем ,па постајемо хиперактивни ,па и узнемирени.Најздравије је пити воду ,не у току јела ,већ пре и после.
8.Да ли је и колико опасан корона вирус?
*Корона вирус јесте опасан,нарочито за старије који имају нека обољења.Деца не спадају у ризичну групу ,обично пролазе без неке теже клиничке слике.Иначе деца су добри преносиоци вируса,зато је важно носити маску ,редовно прати руке ,одржавати дистанцу.
ХРАНИМО СЕ ЗДРАВО.БРАВО!БРАВО!
Учитељица:С. Обреновић